Hıçkırık Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer? Ne iyi gelir?

Hıçkırık Nedir? İnsanı Neden Hıçkırık Tutar? 

Tıbbi olarak adı SDF (Synchronous Diaphragmatic Flutter) olarak adlandırılan hıçkırık, diyaframımızda bulunan kasların birden kasılması ile oluşur. İstemsizce gerçekleşen bu kasılmalar belli bir süre devamlılık gösterir.

Peki, Neden Hıçkırırız? Hıçkırığın Sebebi…

Aslında hıçkırığın oluşmasına neden olan pek çok etmen vardır. (Fazla yemek, alkol, gazlı içecek, stres vb.) Yüzden fazla farklı fizyolojik neden hıçkırığın başlamasına neden olabilir ancak en yaygın olan neden, mideyle yemek borusu arasındaki asit hareketleridir. Hıçkırığa genellikle yemek yerken fark etmeden yutulan hava neden olur. Bu durumlarda diyaframa bağlı sinirler uyarılır ve hıçkırık oluşur.

Neden oluştuğu konusunda net ve keskin bir bilgi yoktur. Bazı bilim adamları ise hıçkırığın açıklamasını evrimsel bir tabanda yaparlar ve “Yemek yediğimizde yiyeceğin mideye ulaşmasında yer çekimi de bize yardımcı olur. Ama zamanında dört ayak üzerinde yürüyen atalarımız bunu yer çekimi yardımı olmadan yapmak zorundaydı ve yiyeceklerin yemek borusuna sıkışması ve takılması durumu sık yaşanıyordu. Yemeğin boğazda kalması ile uyarılan sinirler ise hıçkırığa neden oluyordu. Hıçkırık sırasındaki “hık” sesi adeta bir vakum vazifesi görerek sıkışan yiyeceğin mideye inmesine yardımcı oluyordu.” diyerek durumu açıklarlar.

Hıçkırığa Ne İyi Gelir? Hıçkırık Nasıl Geçer?

Aslında hıçkırığın geçmesinde etken olduğu her yerde dillendirilen birkaç yöntem var. Bunlar; nefes tutmak, soğuk su içmek, korkmak ve dış kulak yolunu tıkamak. Bu yöntemlerin bazıları işe yarasa da bazıları işe yaramıyor ve sonuç kişiden kişiye de değişiklik gösteriyor. Fakat tıbbi olarak bu yöntemlerden hiçbiri tavsiye edilmiyor ve doğru bulunmuyor.

Kese kâğıdı yöntemi doktorların kendi kendimize yapabileceğimiz bir uygulama olarak en çok tavsiye ettiği yöntem. Hıçkırığın azalması ve geçmesi için karbondioksit oranının artması gerekiyor. Küçük bir kese kâğıdı içerisine soluyarak karbondioksit almak hıçkırığınıza iyi gelecektir.

Bunun dışında yine kendi başınıza yapabileceğiniz ve zararı olmayan birkaç yöntem daha var. Birincisi bardağın karşı tarafından su içmeye çalışmak, ikincisi ise dizlerinizi göğsünüze doğru çekerek hafif baskı uygulamak. 48 saati aşan ya da uzun süren ve geçmek bilmeyen hıçkırıklardan mustaripseniz mutlaka bir doktora görünmelisiniz çünkü hıçkırık bazen başka bir hastalığın belirtisi olabilir.

Bebeklerde Hıçkırık

Yenidoğan Bebeklerde Hıçkırık

Yenidoğan hıçkırığı olarak da adlandırılan ve bebeklerde oldukça sık görülen hıçkırık çoğu zaman anne veya babaları büyük bir endişeye sürükler. Aslında korkulacak ve endişe edilecek bir durum yoktur. Bebekler hıçkırmaya anne karnında başlarlar ve genellikle bir yaşlarına kadar bu durum azalarak devam eder. Hıçkırmaları, bebeklerin sağlıklı bir gelişim süreci içerisinde olduklarının ve sindirim sistemlerinin iyi çalıştığının habercisidir.

Bebekleri Hıçkırık Tutunca Ne Yapılır? Yenidoğan Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

Genelde bebeğinizi emzirmeye başladığınızda hıçkırık geçecektir. Limon suyu gibi halk arasında çok sık kullanılan yöntemler bebekler için kesinlikle uygun değildir. Bebeğinizi doğru emzirme yöntemi ile beslemek bebeğin emerken hava yutmasını engelleyecek ve hıçkırık tutmasını azaltacaktır. Emzirmeden sonra hemen yatırmak yerine biraz dik tutup sırtını pışpışlamak, sıvazlamak ve gazını çıkarmasına yardımcı olmak da hıçkırığı önler. Bunlara rağmen hıçkırık hala geçmiyorsa bebeğinize bir çay kaşığı ile su veya anne sütü vermek de hıçkırığın geçmesine yardımcı olabilir.

Sağlıkla kalmanız dileği ile… :) 

Güncel olarak bizi aşağıda platformlardan takip edebilirsiniz.